Auktionsobjekt
Stilren och modern sänggavel i snyggt grått tyg. Med sina generösa mått på 180 × 114 cm passar den perfekt till en dubbelsäng (180 cm). Den ger rummet ett ombonat och exklusivt intryck och fungerar både som ryggstöd och dekorativt inslag.
Vacker och genuin antik balansvåg/gårdsvåg, tillverkad i trä och järn. Denna typ av våg användes historiskt på gårdar, handelsplatser och verkstäder för vägning av grödor, säckar och andra tyngre föremål.
Ett par antik fönsterluckor i trä, vackert åldrade med original turkos/grön färg och naturlig patina. Luckorna har klassiska lameller upptill och speglar nedtill, vilket ger ett tidstypiskt och mycket dekorativt uttryck.
Runt bord med dekorativ mosaikskiva i geometriskt mönster, utförd i sten/kakel i kontrasterande mörka och ljusa toner. Underrede i smide med svängda ben och cirkulär förstärkning, vilket ger god stabilitet.
Ett par snurrfåtöljer med stoppad sits och rygg, klädda i svart textil. Modellerna har formpressad, låg rygg och svagt skålformad sits. Pelarfot och fyrkantig bottenplatta i metall, sannolikt kromad eller förkromad stålplåt.
Stående elektrisk infravärmare på höj- och sänkbart stativ. Rektangulärt värmeelement med skyddsgaller, monterat på teleskopstolpe i metall. Fyrfotad fot i gjutjärn eller tung metall för stabilitet. Avsedd för eldrift.
Samlarmodell ur serien ”En voiture Tintin” från Editions Atlas.
Samlarobjekt ur serien En voiture Tintin utgiven av Editions Atlas.
Modell föreställande brandkårens jeep (Willys-Overland Jeep Station Wagon, 1950) från albumet Solrosaffären (L’Affaire Tournesol, 1956).
Samlarmodell ur serien ”En voiture Tintin” från Editions Atlas, föreställande gangstrarnas bil (Graham Six, 1935) från albumet Tintin i Amerika. Modellen är baserad på originalillustrationerna av Hergé och återger den klassiska amerikanska gangstermiljön från 1930-talet.
Samlarmodell ur serien “En voiture Tintin” utgiven av Editions Atlas.
Föreställer ”Le Bolide Rouge”, den röda tävlingsbilen från albumet Faraos cigarrer (Les Cigares du Pharaon), inspirerad av 1930-talets racerbilar.
Hörnskåp troligen furu. mått breddn93 cm höjd 86 cm, djup 65 cm
Ett stilrent set med fyra eleganta matstolar i svart texturerad konstläder, med höga ryggstöd och kromade metallben. Stolarna kombinerar komfort med modern estetik och passar lika bra i ett samtida hem som i en exklusiv restaurangmiljö.
Vacker äldre terrin med lock och två handtag, rikt dekorerad i blått mot ljus botten. Skålen står på fot och har klassiska motiv med figurer och landskap samt rikt mönstrade bårder. Insidan är dekorerad med motiv i botten. troligen Gustavberg 1880-1910
Ett vackert utformat föremål i stengods, med en karakteristisk isblå eller lavendelblå glasyr och räfflad yta. Föremålet har en snäckliknande eller vågig form.Designer: Gunnar Nylund (1902-1997)Tillverkare: Rörstrand, Sverige
En kompakt och vattentät tubkikare från svenska Focus Sport Optics, perfekt för natur- och fågelskådning, eller observationer på skjutbanan. Kikaren har ett variabelt zoomomfång på 16-32 gånger förstoring och en objektivlins på 50 mm för god ljustransmission.
Ett omfattande parti med totalt åtta äldre föremål i koppar och mässing, perfekta för inredning, samlare eller eventuell renovering. Föremålen har en fin, naturlig patina och varierar i storlek och funktion