50. Antik terrin/skål med lock – blåvitt dekorerat porslin troligen Gustavberg 1880-1910

Vacker äldre terrin med lock och två handtag, rikt dekorerad i blått mot ljus botten. Skålen står på fot och har klassiska motiv med figurer och landskap samt rikt mönstrade bårder. Insidan är dekorerad med motiv i botten.

 troligen Gustavberg 1880-1910

Troligen europeisk tillverkning, sent 1800-tal eller tidigt 1900-tal (bedömt efter stil och glasyr). Passar utmärkt som serveringskärl eller som dekorativt samlarföremål.

Skick:
Åldersrelaterat slitage, krackelering i glasyren samt mindre märken förekommer. Inga uppenbara sprickor eller större nagg vad som kan ses. Se bilder för egen bedömning.

Mått:
Höjd 28 cm , diameter 33 cm

Ett dekorativt och tidstypiskt föremål för samlare eller inredning.

Objektet avslutas Idag 22:009 januari 2026 22:00
Startbud 100 kr
Vänligen bekräfta ditt bud

Totalt med avgift och moms: 168 kr

  • Inga bud att visa