34. Ett par snurrfåtöljer / loungestolar, modern design
Ett par snurrfåtöljer med stoppad sits och rygg, klädda i svart textil. Modellerna har formpressad, låg rygg och svagt skålformad sits. Pelarfot och fyrkantig bottenplatta i metall, sannolikt kromad eller förkromad stålplåt.
Stolarna lämpar sig väl som loungestolar, konferens- eller receptionsmöbler och representerar en stram, modern design från sent 1900-tal.
Skick: Bruksslitage. Fläckar och slitage på klädsel förekommer. Metallfötterna med repor, märken och oxidering.
Antal: 2 st.
Material: Textil och metall.
Funktion: Snurrbara.
Objektet avslutas 9 januari 2026 20:18
Startbud 100 kr
Utropspris
Utropspris 400 kr
- Inga bud att visa