Ett vackert utformat föremål i stengods, med en karakteristisk isblå eller lavendelblå glasyr och räfflad yta. Föremålet har en snäckliknande eller vågig form.Designer: Gunnar Nylund (1902-1997)Tillverkare: Rörstrand, SverigeMaterial: StengodsPeriod: Uppskattas vara från mitten av 1900-talet (1950-tal), en tid då Nylund var konstnärlig ledare för Rörstrand.Märkning: Stämplad med Rörstrands fabriksmärke (R med tre kronor) undertill. Detta är ett eftertraktat samlarobjekt och ett utmärkt exempel på skandinavisk keramikdesign.
Objektet avslutas 26 januari 16:2426 januari 2026 16:24
Startbud 100 kr
Utropspris
Utropspris 1 000 kr
Vänligen bekräfta ditt bud

Totalt med avgift och moms: 168 kr

  • Inga bud att visa