6. Rörstrand “Taffel” skål – blå/grön glasyr, vintage
Vacker vintage-skål från Rörstrand, ur serien Taffel. Skålen har en dekorativ tvådelad design med blå/grön transparent glasyr på underdelen och en ljusare, mönstrad kant upptill. Kombinationen av färger och reliefdekor ger ett stilfullt och tidstypiskt uttryck som är typiskt för Rörstrands formgivning under mitten av 1900-talet.
Undersidan är stämplad:
Rörstrand Sweden – Taffel
samt modellnummer/initial.
Passar både som samlarobjekt och bruksporslin – perfekt för servering eller som dekorativ inredningsdetalj.
Mått: ca diameter 10 cm höjd 5 cm
Objektet avslutas Avslutat rop9 januari 2026 16:43
Osåld
Budgivning avslutad
- Inga bud att visa