38. Tintin – Coupé-Spider från Det sönderslagna örat – 1930-tal – 1:43 – Editions Atlas – i originalbox
Samlarmodell ur serien ”En voiture Tintin” från Editions Atlas.
Föreställer Coupé-Spider från albumet Det sönderslagna örat (L’Oreille cassée, 1945), inspirerad av fordonstyper från 1930-talet.
Tillverkad i skala 1:43, i metall med plastdetaljer. Modellen är monterad i originalförpackning med transparent skyddskåpa. Kartong märkt enligt Editions Atlas, referens 2 118 013 A.
Skick: Modellen förefaller vara i gott samlarskick. Förpackningen uppvisar lättare bruksspår/hanteringsmärken. Se bilder för egen bedömning.
Ett attraktivt samlarobjekt för Tintin-, Hergé- och modellbilsamlare.
Objektet avslutas Idag 20:359 januari 2026 20:35
Högsta bud 200 kr
Utropspris
Utropspris 400 kr
Bevakningspris uppnått- 2200 kr
Fre 09 2026 - 1175 kr
Fre 09 2026