38. Jan Dahlgren – signerad och numrerad grafik, 1978 (9/50)
Grafiskt verk av Jan Dahlgren, utfört 1978. Ett uttrycksfullt och symboliskt motiv med stark färgskala i brunt, rött och beige, där figurativa och abstrakta element samspelar i en rumslig komposition.
Bladet är handsignerat i blyerts, daterat 1978 och numrerat 9/50. Inramat bakom glas med passepartout och ram i metall.
Konstnär: Jan Dahlgren
Teknik: Grafiskt blad (litografi / blandteknik)
Upplaga: 9/50
Signatur: Handsignerad i blyerts
År: 1978
Objektet avslutas 27 januari 06:1427 januari 2026 06:14
Startbud 100 kr
- Inga bud att visa