Januari

10,75 €

Stilren och modern sänggavel i snyggt grått tyg. Med sina generösa mått på 180 × 114 cm passar den perfekt till en dubbelsäng (180 cm). Den ger rummet ett ombonat och exklusivt intryck och fungerar både som ryggstöd och dekorativt inslag.

10,75 €
53,73 €

Vacker och genuin antik balansvåg/gårdsvåg, tillverkad i trä och järn. Denna typ av våg användes historiskt på gårdar, handelsplatser och verkstäder för vägning av grödor, säckar och andra tyngre föremål.

171,95 €
322,41 €

Ett par antik fönsterluckor i trä, vackert åldrade med original turkos/grön färg och naturlig patina. Luckorna har klassiska lameller upptill och speglar nedtill, vilket ger ett tidstypiskt och mycket dekorativt uttryck.

16,12 €
214,94 €

Runt bord med dekorativ mosaikskiva i geometriskt mönster, utförd i sten/kakel i kontrasterande mörka och ljusa toner. Underrede i smide med svängda ben och cirkulär förstärkning, vilket ger god stabilitet.

10,75 €
42,99 €

Ett par snurrfåtöljer med stoppad sits och rygg, klädda i svart textil. Modellerna har formpressad, låg rygg och svagt skålformad sits. Pelarfot och fyrkantig bottenplatta i metall, sannolikt kromad eller förkromad stålplåt.

10,75 €

Stående elektrisk infravärmare på höj- och sänkbart stativ. Rektangulärt värmeelement med skyddsgaller, monterat på teleskopstolpe i metall. Fyrfotad fot i gjutjärn eller tung metall för stabilitet. Avsedd för eldrift.

21,49 €
42,99 €

Samlarmodell ur serien ”En voiture Tintin” från Editions Atlas.

Idag 20:43
18,81 €
42,99 €

Samlarobjekt ur serien En voiture Tintin utgiven av Editions Atlas.
Modell föreställande brandkårens jeep (Willys-Overland Jeep Station Wagon, 1950) från albumet Solrosaffären (L’Affaire Tournesol, 1956).

Idag 20:52
13,43 €
42,99 €

Samlarmodell ur serien ”En voiture Tintin” från Editions Atlas, föreställande gangstrarnas bil (Graham Six, 1935) från albumet Tintin i Amerika. Modellen är baserad på originalillustrationerna av Hergé och återger den klassiska amerikanska gangstermiljön från 1930-talet.

Idag 21:00
13,43 €
53,73 €

Samlarmodell ur serien “En voiture Tintin” utgiven av Editions Atlas.
Föreställer ”Le Bolide Rouge”, den röda tävlingsbilen från albumet Faraos cigarrer (Les Cigares du Pharaon), inspirerad av 1930-talets racerbilar.

Idag 21:09
10,75 €

Hörnskåp troligen furu. mått breddn93 cm höjd 86 cm, djup 65 cm

Idag 21:35
10,75 €

Ett stilrent set med fyra eleganta matstolar i svart texturerad konstläder, med höga ryggstöd och kromade metallben. Stolarna kombinerar komfort med modern estetik och passar lika bra i ett samtida hem som i en exklusiv restaurangmiljö.

Idag 22:00
10,75 €

Vacker äldre terrin med lock och två handtag, rikt dekorerad i blått mot ljus botten. Skålen står på fot och har klassiska motiv med figurer och landskap samt rikt mönstrade bårder. Insidan är dekorerad med motiv i botten.

 troligen Gustavberg 1880-1910