Januari

100 kr

Stilren och modern sänggavel i snyggt grått tyg. Med sina generösa mått på 180 × 114 cm passar den perfekt till en dubbelsäng (180 cm). Den ger rummet ett ombonat och exklusivt intryck och fungerar både som ryggstöd och dekorativt inslag.

100 kr
500 kr

Vacker och genuin antik balansvåg/gårdsvåg, tillverkad i trä och järn. Denna typ av våg användes historiskt på gårdar, handelsplatser och verkstäder för vägning av grödor, säckar och andra tyngre föremål.

1 600 kr
3 000 kr

Ett par antik fönsterluckor i trä, vackert åldrade med original turkos/grön färg och naturlig patina. Luckorna har klassiska lameller upptill och speglar nedtill, vilket ger ett tidstypiskt och mycket dekorativt uttryck.

150 kr
2 000 kr

Runt bord med dekorativ mosaikskiva i geometriskt mönster, utförd i sten/kakel i kontrasterande mörka och ljusa toner. Underrede i smide med svängda ben och cirkulär förstärkning, vilket ger god stabilitet.

100 kr
400 kr

Ett par snurrfåtöljer med stoppad sits och rygg, klädda i svart textil. Modellerna har formpressad, låg rygg och svagt skålformad sits. Pelarfot och fyrkantig bottenplatta i metall, sannolikt kromad eller förkromad stålplåt.

100 kr

Stående elektrisk infravärmare på höj- och sänkbart stativ. Rektangulärt värmeelement med skyddsgaller, monterat på teleskopstolpe i metall. Fyrfotad fot i gjutjärn eller tung metall för stabilitet. Avsedd för eldrift.

200 kr
400 kr

Samlarmodell ur serien ”En voiture Tintin” från Editions Atlas.

Idag 20:43
175 kr
400 kr

Samlarobjekt ur serien En voiture Tintin utgiven av Editions Atlas.
Modell föreställande brandkårens jeep (Willys-Overland Jeep Station Wagon, 1950) från albumet Solrosaffären (L’Affaire Tournesol, 1956).

Idag 20:52
125 kr
400 kr

Samlarmodell ur serien ”En voiture Tintin” från Editions Atlas, föreställande gangstrarnas bil (Graham Six, 1935) från albumet Tintin i Amerika. Modellen är baserad på originalillustrationerna av Hergé och återger den klassiska amerikanska gangstermiljön från 1930-talet.

Idag 21:00
125 kr
500 kr

Samlarmodell ur serien “En voiture Tintin” utgiven av Editions Atlas.
Föreställer ”Le Bolide Rouge”, den röda tävlingsbilen från albumet Faraos cigarrer (Les Cigares du Pharaon), inspirerad av 1930-talets racerbilar.

Idag 21:09
100 kr

Hörnskåp troligen furu. mått breddn93 cm höjd 86 cm, djup 65 cm

Idag 21:35
100 kr

Ett stilrent set med fyra eleganta matstolar i svart texturerad konstläder, med höga ryggstöd och kromade metallben. Stolarna kombinerar komfort med modern estetik och passar lika bra i ett samtida hem som i en exklusiv restaurangmiljö.

Idag 22:00
100 kr

Vacker äldre terrin med lock och två handtag, rikt dekorerad i blått mot ljus botten. Skålen står på fot och har klassiska motiv med figurer och landskap samt rikt mönstrade bårder. Insidan är dekorerad med motiv i botten.

 troligen Gustavberg 1880-1910